Выданні музея

Ветковская икона

ISBN 985-6089-96-4

У 2002 годзе ў выдавецтве "Чатыры чвэрці" (г. Мінск) выдадзена кніга "Веткаўская ікона", аўтар якой - дырэктар Веткаўскага музея народнай творчасці Нячаева Г.Р.

У альбоме-манаграфіі, прапанаванай шырокаму чытачу, аўтар імкнецца да ўвасаблення назапашанага вопыту і надае выданню форму далёка не акадэмічную. Ўстаюць неадназначныя задачы. Максімальна магчымае ўвядзенне Веткаўскай іконы ў навуковы і культурны кантэкст патрабуе значнага дапаможнага апарату, бо гэта першая шырокая публікацыя на дадзеную тэму. У той жа час характар ​​выдання, яго накіраванасць да шырокага кола чытачоў, ахоп вялікага і шматстайнага матэрыялу вядуць да своеасаблівасці стылю, да немагчымасці заставацца ў рамках навуковага стылю.