Афіша выставы «Адваротны бок іконы» ў філіяле Веткаўскага музея

Майстэрства іканапісу Веткі. Адкрыцці і новыя даследаванні

Выстава будзе дзейнічаць з 14.02.20 па 14.07.20 у філіяле Веткаўскага музея.

Шэдэўры Веткаўскай школы іканапісу не раз станавіліся прадметамі нашага паказу наведвальнікам. Выдатна захаваліся і зруйнаваныя вобразы, якія спазналі татальнае спусташэнне і небывалы росквіт Веткі, заўсёды ўяўляліся «лицом» (ликом) да гледача, ведучы дялог духоўны, сакральны. Па шчаслівай нагодзе для некаторых ікон з нашага збору ўласцівы не толькі духоўны дыялог. Праз выгаралыя чарнільныя запісы на адваротных баках мы можам убачыць «іншы бок іконы»: слабаду або імя заказчыка, імёны святых, якія заказваліся, кошт, а ў рэдкіх выпадках і цэлыя нататкі аб пражытым.

Культура Веткі заўсёды была прадстаўлена імёнамі майстроў іканапісцаў вядомымі далёка за яе межамі: ад апошняга Веткаўскага майстра Рыгора Рагаткіна да вядомага ва ўсім свеце Гаўрыіла Фралова. Іканапісцы, што адважыліся ўшанаваць сваё імя на тыльным ці добрым баку іконы, сёння вывучаюцца намі. Выяўлены некаторыя стылістычныя і тэхнічныя асаблівасці, атрыбутаваны іх «новыя» творы.

На выставе вы ўбачыце каля двух дзясяткаў ікон XVIII-XX стст. з фондаў Веткаўскага музея стараабрадніцтва і беларускіх традыцый ім. Ф.Р. Шклярава і прыватных калекцый. Упершыню шырокай публіцы будзе прадстаўлены ўнікальны фотаздымак «Іканапісцы за працай. Мястэчка Ветка Гомельскай губерні», зроблены І. Абрамавым у 1907 г. і які захоўваецца ў фондах «Расійскага этнаграфічнага музея» (Санкт-Пецярбург). Гэтак жа шырока прадстаўлены экспедыцыйныя запісы і фотаматэрыялы — вынікі папярэдніх даследаванняў Веткаўскага музея.

bezh-CNenfrderues