photo_2023-10-25_09-56-11.jpg

28 кастрычніка (субота) у філіяле Веткаўскага музея адбудзецца адкрыццё новай выставы «Спас Нерукатворны».

Гэтая выстава - вынік шматгадовага праекта даследаванняў Веткаўскага музея. Пачатага яшчэ ў 1979 г. заснавальнікам музея Фёдарам Шкляравым, які працягваецца і сёння.

Мы прадстаўляем свой збіральніцкі, экспедыцыйны, рэстаўрацыйны, навукова-даследчы і мастацкі досвед вывучэння выявы Спаса Нерукатворнага.

Менавіта прыгажосць і таямніца вобраза, гэтай «першай іконы» і «першага партрэта Хрыста», прываблівае мастакоў многіх стагоддзяў.
Веткаўская «Атлантыда» ўнікальна і шматгранна распрацоўвала гэтую тэму, уносячы, як заўсёды, сваё слова.

На выставе «Спас Нерукатворны» будуць прадстаўленыя іконы, службовыя малюнкі іканапісцаў, прорысы, маленькія літыя абразкі некалькіх стагоддзяў, шытыя рызы і тачоныя аклады, ваўняныя і шаўковыя шалі, размаляваныя куфры.

Запрашаем на адкрыццё!

Калі: 28.10.2023 у 17:00.

Дзе: г. Гомель, плошча Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла).

Уваход вольны!

+375 232 50-96-98