CRDpnHClgSQ.jpg

Запрашаем на куратарскую лекцыю ў прасторы выставы “Спас Нерукатворны”.

Тэма лекцыі: “Спас Нерукатворны. Шлях мастака".

01.12 (пятніца) у 18:00, філіял Веткаўскага музея.

У першую пятніцу зімы мы зноўку звернемся да тэмы “Спас Нерукатворны. Шлях мастака". І на гэты раз лекцыю прачытае Галіна Нячаева. Таму гэта будзе зусім іншая, не менш цікавая куратарская!

Стрыжнем прасторы выставы "Спас Нерукатворны" выступае вобраз "Шлях мастака Ананіі". Старажытная гісторыя з першай няўдачай: адлюстраваць адначасова матэрыяльнае, цялеснае - і духоўнае… Гэтае пытанне праз стагоддзі. Ён - у душы кожнага мастака.

Зліццё//не магчымасць зліцца - віно і вада? Ці віно і аліўкавы алей?
Чаму існавалі энкаўстыка, васковы жывапіс, пры наяўнасці кода пчалы і таямніцы крытага мёду? Мёд даваў неўміручасць… І яечная тэмпера, жаўтковая, зародкавая тэмпера, пры стварэнні = раскрыцці закладзеным у жаўтку жыцця… Тады рас-Тварэнне фарбаў у жаўтку ёсць першы этап жывапіснага ўвасаблення.

Аб'ектам семіятычных тлумачэнняў выступае мастацкая выява: яго жыццё ў візуальным тэксце самай іконы – і гэтак жа, візуальна, прадстаўленых кантэкстах-наратывах.

Старажытны тэкст - і яго "чытач" з XXI ст., дыялог культур - вось звышзадача экспазіцыі.

Лектарка: Галіна Рыгораўна Нячаева, намесніца дырэктара Веткаўскага музея па навуковай рабоце, заслужаная дзяячка культуры Беларусі.

Мова лекцыі - руская.

Месца правядзення: г. Гомель, плошча Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла).

Кошт: 3 BYN.

Тэлефон філіяла: +375 232 50-96-98