Яшчэ з часоў ранняга хрысціянства самым распаўсюджаным выглядам іконашанавання было ўпрыгожванне абразоў. З асаблівай цеплынёй "апраналі" іконы Багародзіцы, дадаючы да іх завушніцы, крыжыкі, маністы, у знак падзякі і любові. Існавалі і іншыя іконныя ўпрыгажэнні, якія імітавалі жаночы ўбор, гэта такія як, напрыклад, шытыя аклады, якія называлі "рызамі", "адзеннем". Асноўным матэрыялам, з якога выраблялі аклады, быў жэмчуг. Здаўна жамчужныя іконныя ўпрыгажэнні - рукадзелле жаночае. У XIX стагоддзі для вырабу акладаў жэмчуг часцей сталі замяняць бісерам - больш даступным матэрыялам. Вырабы з бісеру, якія ніколькі не пахмурнелі з часам, і цяпер дзівяць вытанчанасцю і прыгажосцю. На нашай выставе прадстаўлена 34 прадмета.

Гэта калекцыя абразоў ў акладах, шытых бісерам і жэмчугам, асобныя прадметы побыту, таксама аздобленыя вышыўкай з бісеру. На выставе мы прапануем вам атрымаць рэдкую магчымасць убачыць рэчы, створаныя больш за сто, а то і за дзвесце гадоў таму назад, менавіта ў тым выглядзе, у якім яны выйшлі з рук майстрыхі.