Фотасправаздача

У рамках экспанавання выставы «Красное Евангелие» ў філіяле «Веткаўскага музея стараабрадніцтва і беларускіх традыцый імя Ф.Р. Шклярава» ў г. Гомелі адкрываецца цыкл асветніцка-адукацыйных пятнічных сустрэч.

Фотаздымкі з сустрэчы 1 лютага 2019, якую праводзіла галоўны захавальнік фондаў Веткаўскага музея — Святлана Іванаўна Лявоньцева:

Дзе: філіял Веткаўскага музея ў Гомелі
Калі:
25 студзеня (пятніца) 2019, 18:30
1 лютага (пятніца) 2019, 18:30
8 лютага (пятніца) 2019, 18:30
15 лютага (пятніца) 2019, 18:30
22 лютага (пятніца) 2019, 18:30
1 сакавіка (пятніца) 2019, 18:30
Кошт: 1 р. 50 к.
Тэлефон: 75-88-86

Запрашаем прыняць удзел у першай такой сустрэчы, якую правядзе для ўсіх прысутных святар Мікольскага манастыра айцец Сава (Мажука). Сустрэча стане сапраўдным адкрыццём як для тых, хто ўжо нешта ведае пра тое, што такое Евангелле, так і для тых, хто ведае некалькі больш пра Евангелле — кнігу жыцця для кожнага веруючага хрысціяніна.

Вы зможаце падчас сустрэчы задаць пытанні, якія цікавяць Вас, паспрабаваць самому адшукаць адказы ў тэксце Евангелля, пачуць аб паходжанні чатырох кніг, аўтарамі якіх сталі евангелісты Марк, Лука, Матфей і Іаан, аб значэнні пісьмовага тэксту для чалавека традыцыі і сучаснага чалавека, даведацца аб спектры розных перакладаў тэксту, аб яго неабходнасці і цяжкасцях, аб разуменні і неразуменні асноўных сэнсаўтвараючых паняццяў, аб тым, што такое сінаптычная праблема, што такое логіі Хрыста, калі і як сфармаваўся і аформіўся канон і чаму некаторыя з вядомых Евангелляў у яго не ўвайшлі, як ставіцца да тэкстаў апакрыфічных, некананічных, ці існуе праблема пропаведзі Евангелля і ў чым яна заключаецца, якія пытанні не толькі чалавек ставіць да евангельскіх тэкстаў, але і якія пытанні само Евангелле ставіць перад чалавекам нашых дзён… І, вядома, палюбавацца дзеючымі выставамі!

• Працяг чакае Вас ужо 1 лютага (пятніца) 2019. Сустрэчу правядзе галоўны захавальнік фондаў Веткаўскага музея Святлана Іванаўна Лявонцьева на тэму «Мастацтва ўпрыгожвання Евангелля», аб унікальнасці і асаблівасцях калекцыі старадрукаваных і рукапісных Евангелляў з фондаў Веткаўскага музея.
  • 8 лютага (пятніца) 2019 вы зможаце прыняць удзел у наступнай сустрэчы, якую будзе весці намеснік па навуковай справе Веткаўскага музея Галіна Рыгораўна Нячаева на тэму «Сімволіка арнаменту ў Евангеллях», аб арнаментыцы і семантыцы ўпрыгожванняў у розных выданнях евангельскіх тэкстаў .
  • Прапануем прыняць удзел 15 лютага (пятніца) 2019 у сустрэчы на ​​тэму «Падзеі двунадзясятага свята Стрэчання ў тэксце Евангелляў», якую правядзе Ірына Адамаўна Грышчанка, старшы выкладчык кафедры «Сацыяльна-гуманітарных і прававых дысцыплін» ГДТУ ім. П.В. Сухога, выкладчык на Біблейскіх курсах пры храме «Богоматерь Всех скорбящих радость».
    Праваслаўная царква менавіта ў гэты дзень святкуе Стрэчанне Гасподняе, свята, якое завяршае цыкл свят Вадохрышча. Свята адносіцца да ліку свят Уладарных, але па свайму богаслужбоваму зместу блізка да Багародзічнага. Аб падрабязнасцях зместу і глыбіннага сэнсу свята вы зможаце даведацца на нашай сустрэчы.
  • 22 лютага (пятніца) 2019 у той жа час і на тым жа месцы мы прапануем вам прыняць удзел у практычным занятку па чытанні Евангелля «У слове — жыццё». Мы паспрабуем не проста прачытаць невялікі ўрывак з Евангелля, але ўсе разам пры дапамозе прапанаваных пытанняў і вашых адказаў увайсці ў яго глыбінны сэнс і дух.
    Запрашаюцца на сустрэчу людзі не толькі тыя, хто даўно цікавіцца евангельскімі тэкстамі, чыталі іх раней, але і тыя, хто ўпершыню дакранаецца да сакральнага тэксту, тыя, хто шукае праз слова Святога Пісання сустрэчы з Хрыстом, з Богам, у сваім жыцці. Сустрэчу правядзе вядучы навуковы супрацоўнік Веткаўскага музея, магістр багаслоўя, Вольга Васільеўна Афанасьева.
  • 1 сакавіка (пятніца) 2019Андрэй Валер'евіч Скідан, мастак-рэстаўратар Веткаўскага музея, бакалаўр багаслоўя, прапануе вам прыняць удзел у сустрэчы на ​​тэму «Евангелле і пропаведзь. Евангельскія тэксты ў традыцыі царкоўнага навучання».
    Да нядаўняга часу большасці народа былі даступны толькі тыя «вытрымкі» евангельскага тэксту, якія гучалі падчас набажэнства ў адпаведнасці з царкоўным календаром. Тэкст усяго Евангелля быў практычна невядомы асноўнай масе царкоўнага народа. У ранняй царквы існавала практыка паступовага ўваходжання язычнікаў ў сутнасць царкоўнага жыцця, дзе Евангелле разглядалася не толькі як сакральны тэкст, але як вучэнне Хрыста і шлях жыцця. Ужо ў позднеантычны час такая практыка паступова страчвала значэнне і ў рэшце рэшт звялася выключна да храмавага чытання і пропаведзі. На Русі і пропаведзь доўгі час была ў заняхайваньні з-за малапісьменнасьці саміх служыцеляў. Толькі ў эпоху Рэнесансу праваслаўныя Кіеўскай мітраполіі, арганізоўваючы ў братэрства, сталі праяўляць імкненне да вывучэння евангельскага тэксту, а храмавыя пропаведзі сталі разгорнутымі павучаньнямі на тэму евангельскіх урыўкаў.

На кожнай сустрэчы Вы зможаце на толькі пашырыць кругагляд вашых ведаў, але і задаць пытанні, якія вас цікавяць і атрымаць адказы!

Будзем рады сустрэчы!

Аўтар тэксту: В.В. Афанасьева

Старонка Евангелля з літарай "П"