Пераплёт - найстаражытнейшы элемент кнігі - з'яўляецца адной з галоўных складнікаў у яе структуры. Ён завяршае цэльнасць мастацкага вобраза кнігі. Гэта тыя "адзенні", якія не толькі дазваляюць атрымаць першае ўражанне ад кнігі, але, самае галоўнае, даюць ёй магчымасць пражыць не адну сотню гадоў. Менавіта як да вопраткі, здольнай не толькі ўпрыгожыць, але і абараніць кнігу, ставіліся да вокладкі ў стараабрадніцкім народным асяроддзі.

Традыцыйнае "адзенне" рукапісных і старадрукаваных кніг - гэта дубовыя дошкі, абцягнутыя скурай з арнаментальным цісненнем, і зашпількамі.

Багатымі і выдатнымі ўборамі адрозніваліся, натуральна, Евангелля і Апосталы, паколькі яны ўдзельнічалі ў рытуале літургічных службаў. Іх апраналі ў аксаміт, парчу, упрыгожвалі камянямі, пярлінамі, каштоўнымі металамі. Знешняе раскошнае ўбранне павінна было падкрэсліць важнасць, значнасць і прыгажосць іх зместу.

На выставе прадстаўлены рукапісныя і старадрукаваныя кнігі XVI - пачатку XX стст. у выдатных вокладках, упрыгожаных чаканкай, ліццём, эмалямі, бісерным шыццём. Сярод рарытэтаў - рукапіснае Евангелле 1-й чвэрці XVI ст., Евангелле, надрукаванае беларускім друкаром Пятром Мсціслаўцам у Вільні ў 1575 г. Вокладкі гэтых кніг ўпрыгожаны накладкамі з маляўнічымі малюнкамі евангелістаў. Асаблівую ўвагу прыцягвае Апостал, 1635 г., апрануты ў зялёны аксаміт, на якім маляўнічы малюнак апостала Паўла ў райскім садзе, вышыты бісерам.

Адкрыццё выставы адбудзецца ў філіяле Веткаўскага музея ў Гомелі: г. Гомель, пл. Леніна, 4 (тэрыторыя Гомельскага палацава-паркавага ансамбля).

Час: 20 лютага (пятніца) 2015 года, 15:00