Філіял Веткаўскага музея парадаваў сваіх наведнікаў сапраўднай казкай. 27 снежня тут адкрылася чароўная выстава выразаных з дрэва работ Барыса Васількова. Гэтага гомельскага майстра можна сустрэць на рынку, ён гандлюе там сваімі драўлянымі цацкамі. Але для выставы былі адабраныя найцікавейшыя працы, матывы для якіх у асноўным былі ўзятыя з народных казак.

“Залатая рыбка”, “Салдат на тым свеце”, “Калабок”, “Пасадзіў дзед рэпку”… Ёсць тут і персанажы мультфільмаў (“Ну, Заяц, погоди!”). Сюжэты і матывы, даўно знаёмыя нам з дзяцінства, лёгка пазнаюцца. Тэхніка выканання работ выдае ў майстры не прафесійнага рэзчыка, але надта чуллівага творцу з народа.

Але Веткаўскі музей не быў бы Веткаўскім музеем, каб не скарыстаў на гэткай выставе і плён сваёй шматгадовай працай. Так, “Казка ў дрэве” ўпрыгожана ручнікамі, матывы якіх – таксама дрэва і ўсё, што з ім звязана. А гэта, як вядома, старажытная міфалагема, што пацвярджаюць тэксты замоў, якімі таксама ўпрыгожана выстава.

- Ведаеце, што такое творчасць? – пытае напрыканцы адкрыцця дырэктар музея Галіна Нячаева. – Гэта той лішак, які кажа аб тым, колькі ў нас свабоды над планкай. Таму што некаторы вісяць над планкай, некаторыя спрабуюць пад яе падлезці, некаторыя абысці. А некаторыя займаюцца творчасцю: як могуць, ад душы. І вось гэта і ёсць наша свабода і запас аэнэргіі. Для любога творцы, хто б ён ні быў: ці Барыс Міхайлавіч, які сваім розумам усё спасцігае, ці тыя, хто акадэміі пасканчалі. Усе ў гэтым сэнсе аднолькавыя.

Паводле прызнання загадчыка філіяла Пятра Цалкі, выстава была зроблена ўсяго дзень таму, але ўжо займела поспех у школьнікаў. Спадзяемся, што і дарослых яна не пакіне абыякавымі.