19 студзеня ў традыцыі заканчваўся даволі цікавы час, які ў народзе празвалі “Крывымі вечарамі”. Усе гэтыя вечары ад Каляд да Вадохрышча забаранялася прасці, ткаць, вышываць і ўвогуле рабіць хатнюю работу. Галоўная праца на гэты час – гулянні. Як казалі нашы продкі, галоўнае – умей танчыць ды спяваць, а работу рабіць гора навучыць. А яшчэ гэта былі адны з самых таямнічых вечароў, калі дзяўчаты маглі даведацца пра свой будучы лёс. Супрацоўнікі музея падзеляцца ўсімі таямніцамі варожбаў, якія ведаюць самі.

Так што, як заўжды, філіял Веткаўскага музея будзе рады вітаць сяброў у сваёй хаце!

Што?

• традыцыйная вячэра з куццёю;
  • варожбы;
  • выступ этна-гуртоў “Млын Сонца”, “Ягорава гара” (магчымыя і раптоўныя госці);
  • традыцыйныя танцы-скокі;
  • прагляд відэафільма “Крывыя вечары” пад гарбатку на развітанне.

Дзе?

• філіял Веткаўскага музея ў Гомелі.

Калі?

• 19 студзеня (на Вадохрышча), 17.00.

З сабой трэба мець:

- нешта перакусіць;

- нешта выпіць (безалкагольнае);

- пажадана прывесці пару для скокаў;

- і, канешне ж, добры настрой.

Кошт уваходу: 10 000 р.

Адрас: філіял Веткаўскага музея стараабрадніцтва і беларускіх традыцый ім. Ф.Р. Шклярава (пл. Леніна, 4, тэрыторыя Гомельскага палацава-паркавага ансамбля, за саборам Пятра і Паўла).

Тэл.: 8 (0232) 74-10-40, 74-88-87.